فیلتر تصفیه آب خانگی و تعویض آن در 10گام ساده و اصولی

شما میتوانید در 10گام ساده و اصولی ، بصورت کاملا حرفه ای فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی تان را تعویض نمایید. در پایان این مطلب ، شما با نام اختصاری و فنی فیلترها و نحوه عملکردشان بطور کامل آشنا میشوید.همچنین زمان تعویض و نوسازی فیلتر ها را میتوانید مشخص نمایید. با خواندن این مطلب براحتی میتوانید  جنس فیلتر تصفیه آب خانگی خوب را از بد تشخیص دهید.

فیلتر3عددی تصفیه آب خانگی

3عدد فیلتر تصفیه آب خانگی

اندکی زمان گذاشته و تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. شما میتوانید یک تکنسین و کاربلد در این حوزه  شوید.

1.بستن شیر آب ورودی دستگاه

ابتدا مطمئن شوید که دستگاه روشن است و اگر خاموش بود کمی آب تصفیه برداشت نمایید تا روشن گردد.سپس شیر آب ورودی به دستگاه را در حالت بسته قرار میدهیم تا ورود آب بسمت دستگاه  مسدود شود.

سراهی استیل و شیر کرومه

سراهی استیل و شیر کرومه

آنگاه منتظر میمانیم تا دستگاه خاموش شود ، زیرا با قطع شدن آب شهری سوییچ دستگاه باید عمل کرده و آنرا خاموش نماید. در این حالت فشار داخل هوزینگ ها نیز کم شده و راحت تر باز میشوند.اگر بعد از 3یا 4 دقیقه دستگاه خاموش نشد باید آنرا از برق بکشیم و سپس وارد مرحله بعد شویم.

2.باز کردن هوزینگ اول (شیشه ای) با آچار مخصوص

هوزینگ شیشه ای که حاوی فیلتر 5میکرون میباشد را مطابق جهت از سمت راست به چپ با آچار مخصوص هوزینگ باز مینماییم.توجه داشته باشید که آچار را تا بالاترین نقطه هوزینگ بالا آورده و سپس با اعمال فشار(در جهت راست به چپمان )هوزینگ را شل مینماییم.سپس فیلتر الیافی 5میکرون کهنه و قهوه ای  را با فیلتر جدید و سفید جایگزین میکنیم.همانطور که در مقاله قبلی و در معرفی دستگاه اشاره کردیم جنس این فیلتر از مواد الیافی پروپیلن بوده و ذرات گل ولای به قطر 5میکرون را از آب جدا مینماید.

زمان تعویض این فیلتر بستگی به میزان مصرف و مقدار گل ولای موجود در مناطق مختلف،از 2ماه تا 6ماه میباشد. زمانیکه گل ولای به رنگ قهوه ای به هسته مرکزی و سقید فیلتر رسیده باشد آنگاه نیاز به تعویض و نوسازی این فیلتر میباشد.

در برخی دستگاهها هوزینگ اول شبیه به سایر هوزینگها میباشد.  در این حالت اگر روبروی دستگاه قرار بگیریم اولین هوزینگ از سمت راستمان همان هوزینگ اول است .همچنین در روشی دیگر میتوانیم شیلنگی که از شیر ورودی بسمت دستگاه آمده را دنبال نموده تا به اولین نقطه که همان هوزینگ اول میباشد برسیم.

3.تعویض فیلتر مرحله دوم

در این مرحله هوزینگ وسطی که محل قرار گرفتن فیلتر مرحله دوم است را باز مینماییم. نام اختصاری فیلتر مرحله دوم GAC بوده و کربن پودری میباشد . وظیفه این فیلتر حذف کلر ، میکروب و سایر گازهای شیمیایی موجود در آب است. مواد بکار رفته در این فیلتر از پوست درخت نارگیل بوده که خاصیت میکروب کشی دارد.

فیلتر مرحله دوم (G.A.C) تصفیه آب خانگی

فیلتر مرحله دوم (G.A.C) تصفیه آب خانگی

قسمت بالای این فیلتر دارای یک واشر لاستیکی بوده  و آنرا طوری قرارمی دهیم که هنگام بسته شدن در بالای هوزینگ قرار بگیرد. این فیلتر دارای جهت بوده که با رعایت نکته گفته شده بطور صحیح سرجای خود قرار می گیرد.

نمای زیر فیلتر مرحله دوم

نمای زیر فیلتر مرحله دوم

عمر مفید این فیلتر 6ماه پس از استفاده میباشد که بعد از این مدت نیاز به تعویض و نوسازی دارد. همانطور که در مقاله قبل شرح دادیم ، فیلترها باید Food grade بوده و همچنین استانداردهای FDA  و NSF را دارا باشند. کیفیت آب تصفیه ارتباط مستقیم با کیفیت فیلترها دارد.پس در هنگام خرید دقت فرمایید.

لازم بذکر است مواد اولیه این فیلتر از دو جنس گیاهی و معدنی تهیه میگردد. برای حذف طعم و بو و کلر باقیمانده در آب از کربن اکتیو ذغالی که منشا گیاهی دارد استفاده میگردد. در مواردی دیگر ممکن است جنس این فیلتر آنتراسیت باشد که منشا معدنی دارد. آنتراسیت میتواند کدورت آّب را برطرف کرده و کمی هم آهن و منگنز را از بین می برد. قیمت آنتراسیت در بازار بسیار پایین تر از کربن اکتیو می باشد که در قیمت تمام شده فیلتر نیز بسیار تاثیر گذار است.

4.تعویض فیلتر مرحله سوم

هوزینگ سوم را نیز بهمان شکل  باز کرده و سپس فیلتر سوم را  داخل هوزینگ قرار می دهیم. این فیلتر نیز مانند فیلتر اول بدون جهت بوده و بالا و پایین آن فرقی ندارد. لازم است بدانید که این فیلتر به 2شکل ظاهری متفاوت و از نوع کربنی CTO یا الیافی P.Pارایه میگردد. شکل اول بصورت کربن جامد بوده و در شکل دوم شبیه فیلتر اول و از جنس الیافی پرو پیلن میباشد.

در این مرحله ذرات به قطر یک میکرون از آب پالایش میگردند. ذرات  موجود در آب به قطر یک میکرون ،همان ذرات لجن و خزه جلبکهای محلول در آب میباشند.این ذرات باعث نفخ شکم واختلالات گوارشی میگردند که در این مرحله پالایش میشوند. عمر مفید این فیلتر نیزحدود 6ماه ارزیابی میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جنس فیلترها و نحوه عملکردشان میتوانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است که در کلیه مراحل فوق هنگام بستن هوزینگ ها ، دقت نمایید که  آنها براحتی و با دست بسته شوند. در غیر اینصورت دنده به دنده شده و سفت بسته میشوند و باعث نشتی آب و خرابی رزوه های هوزینگ میشوید.

ابتدا هوزینگ را با دست در جای خود قرار داده و در جهت چپ به راست آنرا میبندیم.  در انتها با آچار مربوطه هوزینگ ها را سفت نمایید. همچنین به اورینگ هایی که بر روی لبه های هوزینگ  قرار دارند توجه نموده تا از شکستگی و تاشدگی آنها جلوگیری گردد تا باعث نشتی آب نشوند.

5.باز کردن شیر آب وخروج سیاهی کربن(ترکیبات کربن پودری) بعد از فیلتر سوم

در این مرحله بعداز تعویض و نوسازی 3پیش فیلتر ابتدایی، باید آب ورود به دستگاه را باز نموده و آنرا روشن نماییم. قبل از روشن شدن دستگاه می بایست شیلنگ متصل به درب هوزینگ ممبران را جدا نموده وآنرا داخل ظرفی (بطری ، لگن و..) قرار دهیم. منتظر مانده تا مقداری آب اولیه از فیلترهای جدید عبور کرده و از این قسمت خارج شود. مقداری آب به رنگ سیاه از این ناحیه خارج شده و بعداز شفاف شدن ، شیلنگ را سرجای خود میبندیم.

دقت فرمایید که 3فیلتر اولیه دستگاه را هر 6ماه یکبار تعویض نمایید تا عمر مفید دستگاه و فیلتر اصلی (ممبران) افزایش یابد. زیرا فیلترهای کربنی بعد از تماس با آب خاصیت خود را برای 6ماه حفظ کرده و سپس بعد از 6ماه بی خاصیت میشوند. پس حتما زمان تعویض فیلترها را یادداشت نمایید.

اگر قصد تعویض فیلتراصلی دستگاه تصفیه آب (R.O )و فیلترمرحله پنجم و ششم را دارید به دقت مطالب بعدی را مطالعه فرمایید.در این هنگام باید شیر آب ورود به دستگاه را مجدد ببندید و یا اینکه دستگاه را از برق کشیده و خاموش نمایید.سپس وارد مراحل زیر شوید.

6.تعویض فیلتر اصلی (ممبران یا R.O) دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان تعویض و نوسازی این فیلتر هنگامیست که حضور گچ و آهک را در کتری و سماور مشاهده نماییم.وظیفه این فیلتر حذف گچ ،آهک ،نیترات ، نیتریت وحذف  تمام جامدات محلول در آب به قطر 0001/0 میکرون میباشد. این فیلتر برای جداسازی جامدات محلول در آب از لایه های مختلفی تشکیل شده است. تعداد لایه های درهم تابیده شده این فیلتر ، در میزان تولید آب تصفیه تاثیر مستقیم دارد. تنوع این فیلتر بر اساس لایه های آن ،متفاوت بوده و بصورت 11لایه ، 13 لایه و15و17لایه موجود میباشد. قیمت آن نیز بعلت لایه ها متفاوت میباشد.

فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

دقت نمایید که هنگام خرید این محصول ، فیلتر اورجینال و با لایه های بیشتر باشد.همانطور که گفته شد کیفیت و میزان تولید آب تصفیه ،کاملا به این فیلتر بستگی دارد.

ابتدا درب هوزینگ ممبران را باید باز نموده که قبل از آن شیلنگ متصل به درب را جدا می نماییم.سپس با انبردست یا دم باریک (سیم چین) نوک فیلتر ممبران را گرفته و از داخل هوزینگ بیرون میکشیم. داخل هوزینگ را با فرچه مخصوص تمیز نموده و سپس فیلتر جدید را جایگزین مینماییم.

دقت داشته باشید که آن طرفی از فیلتر که دارای 2عدد اورینگ کوچک ومشکی میباشد را ابتدا به هوزینگ وارد کرده وبه آرامی فیلتر را داخل هوزینگ قرار می دهیم. در انتها با کمک از انگشتان شصت و اعمال فشار ، فیلتر را در جای خود بطور صحیح جای میدهیم تا درب هوزینگ براحتی بسته شود و فیلتر بیرون نماند.

همچنین درب هوزینگ ممبران نیز دارای یک یا 2عدد اورینگ بوده که باید مراقب باشید آنها نیز دچار شکستگی و تاشدگی نشوند. در غیر اینصورت باعث نشتی و خروج آب از این نقطه میگردد.

7.بستن شیر تانک ذخیره برای تعویض فیلتر مرحله 5و6

توجه داشته باشید که در این مرحله باید شیر مخزن یا منبع آب را در حالت بسته قرار دهیم. شیر منبع آب زمانی بسته میشود که با شیلنگ متصل به شیر،زاویه 90درجه داشته باشد. سپس اقدام به تعویض فیلتر مرحله پنچم و ششم نماییم. این دو فیلتر دارای جهت برای عبور آب میباشند. فلش عبور آب روی آنها حک شده و یا روی نوشته های فیلتر چاپ گردیده است.

8.نحوه تعویض فیلتر مرحله 5 (کربن نهایی)

هنگامیکه آب تصفیه در مخزن ذخیره میشود ، ممکن است چند روزی مورد استفاده قرار نگیرد.  بهمین علت هنگام خروج از مخزن ، از فیلتر مرحله5 عبور نموده تا میکروب احتمالی و همچنین بوی نامطبوع آن از بین برود.جنس این فیلتر نیز از مواد کربنی میباشد.

برای تعویض فیلتر مرحله پنجم (کربن نهایی) با نام اختصاری پست کربن post carbon میبایست با توجه به جهت حک شده روی فیلتر اقدام کنیم. این فیلتر نیز به دو شکل رواج دارد . اتصالات سر فیلتر ، دنده ای و یا بشکل فیتینگی میباشد. در هر حالت باید فیلتر جدید مرحله5 را هم مدل  با دستگاه خود خریداری کنیم (دنده ای – فیتینگی) . یا اینکه هنگام خرید این فیلتر ، آنرا با اتصالاتش خریداری نماییم تا هنگام تعویض به مشکل برنخوریم.بنابراین قبل از خرید این فیلتر، از فیتینگی یا دنده ای بودن دو سر فیلتر اطمینان حاصل فرمایید.

9.نحوه تعویض فیلتر مینرال (مرحله6)

این فیلتر دارای املاح معدنی و سنگهای طبیعی و معدنی میباشد. آب تصفیه شده در مرحله پایانی از درون این فیلتر عبور مینماید. املاح معدنی مجاز از درون این فیلتر وارد آب شده و علاوه بر خوش طعم و مزه شدن آب از تلخی آن نیز جلوگیری میکند. همچنین املاحی مثل سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و.. را به آب اضافه نموده تا کیفیت آب تصفیه شده حفظ گردد.

نحوه تعویض این فیلتر نیز همانند فیلتر مرحله 5 (پست کربن) میباشد. به جهت حک شده روی آن دقت فرمایید تا همجهت با فیلتر روی دستگاه نصب گردد.

10.باز کردن شیر مخزن و خروج 3لیوان آب

در این مرحله ،عملیات تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی به پایان رسیده است. شیر پلاستیکی مخزن را باز کرده واجازه میدهیم آب به اندازه 3لیوان ویا یک پارچ از شیر برداشت تصفیه روی سینگ ظرفشویی خارج گردد. در اینحالت نیز سیاهی کربن نهایی از شیربرداشت خارج میگردد و آب بصورت شفاف و زلال در می آید.

سپس آب ورود به دستگاه را باز نموده و دستگاه تصفیه آب را به برق متصل کنید. همانطور که اشاره کردیم ،زمان تعویض فیلتر را یادداشت نموده تا برای دفعات بعدی فراموش نکنیم.ما زمان تعویض فیلترها را به مشتری هایمان پیامک  و یادآوری مینماییم.

لازم بذکر است در صورت تعویض ممبران ، قسمت خروج فاضلاب دستگاه را نیز کنترل نمایید. از خروج آب سنگین و کدر اطمینان حاصل کنید . ممکن است در ناحیه خروج فاضلاب گرفتی سر شیلنگ مانع خروج آب گردد ، که در اینصورت به فیلتر ممبران آسیب میرساند.

امیدواریم در پایان این مطلب بتوانید فیلتر تصفیه آب خانگی را براحتی و به شیوه اصولی و صحیح تعویض نمایید. در صورت تمایل میتوانید نشانی خود را به شماره 09305960060 پیامک نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به خدمت شما بیایند.

شما میتوانید فایل pdf این مقاله را دانلود و یا پرینت نموده و همواره نزد خود داشته باشید.همچنین میتوانید فایل ویدیویی کامل را از اینجا خریداری و دانلود نمایید.