تا این مطلب را نخوانده اید هرگز اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب نکنید

خانه » Blog » تا این مطلب را نخوانده اید هرگز اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب نکنید
تصفیه آب ایزی ول

دستگاه تصفیه آب نخرید تا زمانیکه این مطلب را نخوانده اید. ما بسیاری از سوالات خریداران دستگاه تصفیه آب را پاسخ داده ، همچنین به موارد ضروری که قبل از خرید لازم است بدانید را اشاره کرده ایم:

کدام  تصفیه آب خانگی برای محل سکونت شما مناسب است؟
چگونگی تشخیص کیفیت و اصالت یک دستگاه تصفیه آب…
نحوه عملکرد دستگاه ومعرفی قطعات وفیلترهای تصفیه آب…
زمانبندی تعویض فیلتر و هزینه نگهداری سالانه یک دستگاه…
آموزش نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب و تعویض فیلتر…
مقدار تولید آب تصفیه شده توسط دستگاه در طول شبانه روز…
معرفی محصول مناسب برای افرادی که سنگ کلیه و سنگ مثانه دارند…
و بسیاری مطالب و تجارب بیشتر که در این 10سال گذشته با آن روبرو شده ایم را با شما در میان می گذاریم.

دستگاه های تصفیه آب متنوعی در بازار وجود دارد که برخی از فروشند گان اطلاعات تخصصی و کافی در مورد آن ندارند و یا برخی اطلاعات را مخفی می کنند.

در زمینه تصفیه آب، انواعی از دسته بندی وجود دارد ((خانگی – صنعتی – کشاورزی – حرارتی – بهداشتی )) که در این مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی برای مصرف آشامیدن و غذاپختن مورد نظر وتوجه می باشد.

ما بنا داریم اطلاعات مورد نیاز قبل از خرید دستگاه تصفیه آب را شرح دهیم تا بتوانید انتخابی مناسب، صحیح و بر اساس نیاز خانواده انجام دهید.

بنابراین با ما همراه باشید و:

تا این مطلب را نخوانده اید هرگز اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب نکنید.

****

علی محمدی می گفت:
یکروز گوشی تلفن خانه بصدا در آمد و مادرم با خانمی که آن طرف خط بود سلام و احوالپرسی نمود. سپس برق شادی را در چشمان مادرم  دیدم هنگامی که  از آن خانم منشی  شنید که  “شما برنده قرعه کشی شده اید “  .

جایزه شما خرید  دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد. دستگاه برای شما نصف قیمت بوده که البته قیمت آن در بازارحدود  600هزار تومان میباشد.  بنابراین شما نصف مبلغ را یعنی 300هزار تومان پرداخت کرده و الباقی آنهم هدیه قرعه کشی میباشد.

البته به همسایه ما گفته بودند که  از طرف شرکت آب و فاضلاب تهران بعنوان مشترک کم مصرف شناسایی شده اید . بنابراین شما جایزه تان  که آب تصفیه کن 6 فیلتره می باشد را با پرداخت فقط نصف مبلغ آن دریافت میدارید. نصف باقیمانده مبلغ را سازمان آب کشور پرداخت می نماید.

به آن یکی همسایه گفته بودند که هیات دولت بجای سبد کالا به خانواده های کم درامد و مناطق محروم  دستگاه تصفیه آب میدهد. دولت آنرا با کوپن تخفیف 300هزار تومنی هدیه می کند و شما  نصف مبلغ آنرا پرداخت نموده و این فرصتیست تکرار نشدنی!!

مادرم در جواب خانم منشی گفته بود که اجازه دهید با همسر و فرزندانم مشورت کنم . سپس با شما تماس گرفته و اطلاع میدهیم.  ایشان گفته بود فردا خودم مجدد تماس گرفته و نتیجه را جویا می شوم. شما اصلا تماس نگیرید تا متقبل هزینه های تماس با ما نشوید .

من هم با دوستم محمدرضا که جدیدا یک دستگاه تصفیه آب خانگی خریده بودند تماس گرفتم تا اطلاعاتی قبل از خرید دستگاه تصفیه آب بگیرم.

محمدرضا در جواب من گفت:
با پدرم در خیابان سعدی کلی بالا و پایین رفتیم تا بالاخره یک دستگاه تصفیه آب تایوانی خریدیم. البته با کلی چونه زدن مبلغ 580هزار تومان پرداخت کردیم . سپس با یک اسنپ خودمان را  به منزل رساندیم . عمو جعفرلوله کش هم با کلی منت و تعریف و تمجید از خودش 30هزار تومان گرفت و دستگاه رو نصب و راه اندازی کرد که جمعا حدود 630تومان هزینه کردیم.

اینجا بود که متوجه شدم آن قرعه کشی و شانس حقیقت دارد چون پدر محمدرضا با آن همه وسواس که در خرید داره وقتی 630 تومان هزینه کرده اگه ما باشیم بیشتر باید هزینه می کردیم.

به مادرم زنگ زدم گفتم که اگر تماس گرفتند بگو بیارن و نصب هم انجام بدهند و 300هزار تومن هم بیشتر بهشون نده که گویا آنها هم قبول کرده بودند. خودشان دستگاه را آوردند و نصب کردند و رفتند.
ما هم خوشحال از این شانس و خرید بودیم چونکه میدانستم دستگاه تصفیه آب جزء اقلام ضروری منزل می باشد و از خرید مبل و تلویزیون و تعویض یخچال و… هم واجب تره چون مستقیم به سلامت و بهداشت افراد ارتباط دارد.

بعد از مدتی احساس کردم که آب تولید شده از دستگاه خیلی تفاوتی با آب لوله کشی شهر ندارد تقزیبا همان گچ و آهک که در کتری و سماور تشکیل می شد؛ ادامه داشت و در ته لیوان چای هم ذرات معلق سفید رنگ دیده می شد. با محمدرضا بررسی کردیم چون کیفیت آب دستگاه آنها عالی بود و تازه متوجه شدم که چه کلاهی بر سرمان رفته!!

تازه فهمیدیم تصفیه آب ما اصلا دستگاه نبود و فقط 6 فیلتر خالی داشت ولی تصفیه آب آنها موتور، ترانس، مخزن ذخیره آب و از همه مهمتر فیلتر اصلی حذف گچ و آهک را داشت که متاسفانه از عدم آگاهی بنده و امثال من سوء استفاده کرده بودند چونکه قیمت آن 6 فیلتر خالی در بازار همان 250 تا 300تومان بود که آنرا هم خودمان پرداخت کرده بودیم و قرعه کشی و شانس در کار نبود. بنابراین به منزل آمدم و با شماره هایی که داده بودند تماس گرفتم ولی هیچگاه موفق نشدم که با آنها صحبت کنم گویا خطوط تلفن یکطرفه بود و اصلا نمی شد با آنها تماس برقرار کرد.

علی محمدی می گفت که این بدترین خرید ما بود چونکه چیزی را خریده بودیم که اصلا آنچه که می خواستیم نبود و پشیمان از خرید و عدم جوابگویی آن شرکت نیز بیشتر آزارمان می داد، مگر ما دشمن آنها بودیم ؟ کاسبی به چه قیمتی ؟ سوء استفاده از ناآگاهی مردم و دروغ در معامله ؟ راستش را به ما می گفتید یا اصلش را خرید می کردیم و یا نمی خریدیم.

****

بله دوستان ، این یک سناریویی بود که کاملا واقعیت دارد وداستان یک مشتری ناراضی بود که مدتها پیش به محل کسب بنده آمد و چون گوش شنوایی نیافته بود با من درد دل کرد. هدف من از نوشتن این مقاله اینست که اطلاعات کامل و جامعی در اختیارتان قرار دهم تا بتوانید بصورت آگاهانه و کاملا حرفه ای تشخیص دهید که کدام دستگاه تصفیه آب مناسب کیفیت آب منطقه شماست و سپس خرید نمایید. بنابراین:

تا این مطلب را نخوانده اید هرگز اقدام به خرید تصفیه آب نکنید.

 دستگاههای تصفیه آب انواع گوناگونی دارند که مراحل تصفیه شان هم متفاوت می باشد.  برخی از مدلها بدون پمپ و بعضی پمپ دار هستند، هر کدام نیز کارایی مربوط به خود را دارند و بر اساس جنس آب مناطق می توان تعیین نمود که کدام دستگاه مناسب کدام آب می باشد.

****

کدام دستگاه تصفیه آب ، مناسب برای آب منطقه ما میباشد؟

قبل ازهرچیزباید لحاظ کنیم که دستگاه تصفیه آب را در چه منطقه ای میخواهیم نصب نماییم ، آیا به سیستم لوله کشی شهری متصل هستیم و یا اینکه خودمان چاه آب داریم (در مناطق ویلایی و دور از شهر) و با کمک دستگاه تصفیه آب میخواهیم از آن آب استفاده نماییم.

بطور معمول اگر به آب شهری وصل هستیم با یکبار جوشاندن آب و مشاهده گچ و آهک تشکیل شده در کتری و سماور وهمچنین با فریز کردن و مشاهده کدری و شفافی یخ آن ، تقریبا بصورت چشمی میتوان میزان گچ و آهک موجود در آب را حدس زد و یا اینکه توسط آنالیزورها (TDSمتر و ..) میتوان فهمید که شکل عمومی آب منطقه چگونه است.همچنین در صورت تمایل میتوانید نام شهر و منطقه خود را به شماره  09305960060 پیامک نمایید تا از آنالیز آب منطقه خود اطلاع حاصل نموده وسپس با آگاهی کامل دستگاه مناسب منطقه خود را انتخاب فرمایید.

لازم است بدانیم آبهایی که از بطن زمین خارج میشوند همانند رگ های حیاتی انسان ، حاوی محتویاتی هستند که در بستر زمین منطقه وجود دارد که اگر مورد آنالیز قراربگیرند دقیقا نشان میدهند که اوضاع و احوال زمین منطقه چگونه است.مثلا اگر بستر زمین شور باشد آب بیرون آمده از دل آنجا نیز شور است ، اگر بستر زمین آهکی و گچی باشد آب خارج شده از دل زمین دارای سختی بالایی خواهد بود، همچنین اگر آبهای جاری و حاصل از فاضلاب شهری و صنعتی که سرشار از مواد شیمیایی و شوینده هستند به دل زمین نفوذ کنند قطعا آبهای زیرزمینی مورد تاثیر واقع میشوند و حاوی مواد اسیدی و شیمیایی میشوند.

 همچنین در شهرهای بزرگ نیز چاههای فاضلاب ساختمانهای بلندمرتبه، دهها متر به عمق زمین راه یافته اند و فضولات انسانی و مواد شیمیایی (انواع شوینده ها ) را به عمق زمین ومسیر آبهای زیرزمینی منتقل کرده اند که باعث اضافه شدن نیترات و سایر موارد به آب شده است.همچنین در مسیر لوله کشی برخی مناطق شهری بعلت ترکیدگی ویا فرسودگی لوله ها ، ذرات معلق گل و لای و رسوبات لوله نیز بعنوان جامداتی دیگر وارد آب شده و ایجاد مشکلات فراوان مینمایند.

هر کدام از آلودگیهای فوق و جامدات محلول در آب فقط با روش فیلتراسیون و اسمز معکوس(Reverse osmosis system) میتوانند از آب پالایش شوند. بنابراین امروزه عوامل طبیعی و محیطی فراوانی برسر راه آبهای زلال و گوارا قرار گرفته که باعث آلودگی بیش از گذشته  شده است.

سیستم اسمز معکوس ( R.O)

سیستم اسمز معکوس ( R.O)

 در برخی از شهرهای کشور این آبها از دل چاههایی که مجاز و برای شرب ، مناسب تشخیص داده میشوند (با توجه به معیارهای سازمان آب) از دل زمین خارج شده و پس از کلرزنی و تست سالم بودن میکروبی وارد شبکه لوله کشی شهری میشوند که البته این تست توسط سازمانهای بهداشتی و غذایی صورت میگیرد که راجع به قدیمی بودن این سیستم و مشکل ساز بودن کلر برای بدن انسان ،بحث فراوان است که در این مقال نمیگنجد.

(کلر بیش از۲۷سال از رده میکروب زدایی آب مصرفی انسانی از نظر سازمان بهداشت جهانی Who مردود و ناسالم اعلام شده‌ است)

پیشنهاد ما براینست که اگر در منطقه ای زندگی میکنید که آب شهر شما دارای گچ و آهک بوده که ازداخل  کتری و سماورتان کاملا تشخیص داده میشود ، از دستگاهی استفاده نمایید که بتواند بصورت کامل همه مراحل تصفیه را انجام دهد و گچ ، آهک ، رسوبات لوله ، نیترات ، نیتریت و… را فیلتر کرده و آبی کاملا سبک و گوارا بشما عرضه نماید.

تعهد ما براینست که انواع تصفیه آب خانگی موجود در بازار را برای شما آنالیز نماییم . شرحی کامل از نحوه عملکرد و کیفیت و کارایی آنها بخدمتتان ارایه نماییم .

همچنین دستگاه های تصفیه آب خانگی سرشیری ، کلمنی ، 6فیلتره موتوردار ، 6فیلتره بدون موتور و سایر دستگاههای موجود را برایتان شرح داده ایم .

پس با ما تا پایان همراه باشید تا ضرر نکنید.

دستگاه تصفیه آب خانگی با 6 مرحله فیلتر (تصفیه فول)

این مدل از دستگاه تصفیه آب خانگی دارای سیستم اسمز معکوس میباشد.  بصورت کامل هر گونه جامدات حل شده در آب را در 6 مرحله پالایش می نماید. طعم و مزه آب را اصلاح و سپس املاح معدنی مفید و مورد نیازبدن را تامین میکند . املاحی مثل سدیم ،پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم و .. را در انتها به آب اضافه مینماید. علاوه بر سبک کردن و بهداشتی نمودن آب ، املاح مناسب و معدنی موجود را نیز بهبود می بخشد.

این دستگاهها دارای مجوزهای لازم از سازمان آب جهانی و بهداشت اروپا و امریکا ( NSFو  FDA ) میباشند. قطعات استفاده شده در دستگاه تصفیه آب خانگی بصورت Food grade  بوده و کاملا متناسب با استاندارد روز دنیا است.

لوگوی NSF وFDA

لوگوی NSF وFDA

کیفیت آب در دستگاه تصفیه آب خانگی ارتباط مستقیم با کیفیت فیلترهای بکار رفته  در دستگاه دارد. پس دقت نموده تا فیلترهای دستگاه نیز مجوزهای NSFو  FDA را داشته باشند.

این دستگاه در حالت کلی دارای 6 عدد فیلتر ، پمپ و ترانس، مخزن ذخیره آب ،شیربرداشت مجزا، آچار هوزینگ ، 2عدد سوییچ و شیر برقی ،گیج فشار آب و پکیج شیلنگ و اتصالات مربوط به نصب میباشد.

محل نصب و نحوه عملکرد دستگاه

این دستگاه داخل کابینت ظرفشویی در آشپزخانه و یا هرجای دیگر که مدنظر داریم نصب می شود.شیر برداشت مجزای آب تصفیه نیز روی سینگ ظرفشویی(و یا در برخی موارد روی دیوار ) نصب میگردد .

محل نصب دستگاه تصفیه آب

جای نصب دستگاه تصفیه آب

شما میتوانید برای خوردن و آشامیدن ،غذاپختن و یا آبکشی نهایی  برنج ، میوه و سبزیجات از شیر برداشت مخصوص آب تصفیه استفاده نمایید .

 همچنین دستگاه تصفیه آب 6مرحله ای فول با برق روشن میشود . برق مورد نیاز برای این دستگاه 24ولت بوده که توسط یک ترانس تبدیل 220به24 که روی دستگاه نصب میباشد تامین میگردد . از لحاظ  تداخل آب با برق تمام مسایل ایمنی و استاندارد سازی لحاظ گردیده است.

این دستگاه دارای 2مدل سوییچ برای تشخیص فشار بالا و فشار پایین میباشد. در مواقعی که آب شهر قطع گردد ، سوییچ فشار پایین عمل کرده و دستگاه را خاموش مینماید.

سوئیچ فشار پایین (فیتینگی)

سوئیچ فشار پایین (فیتینگی) دستگاه تصفیه آب خانگی

نام اختصاری این سوئیچ LOW pressure میباشد. سوئیچ فشار پایین در دستگاه تصفیه آب خانگی به دو شکل فیتینگی و رزوه ای قرار داده میشود. این سوئیچ میتواند به 3رنگ سیاه ، سفید و طوسی عرضه شود.

سوئیچ فشار پایین (رزوه ای)

سوئیچ فشار پایین (رزوه ای) دستگاه تصفیه آب خانگی

کیفیت این سوئیچ نقش مستقیم در عملکرد دستگاه دارد. همانطور که اشاره شد ، هنگام قطع شدن آب شهر ، این سوئیچ دستگاه تصفیه آب را خاموش می نماید. هنگام وصل شدن آب نیز دستگاه را روشن می کند. این سوئیچ در مدلهای ساخت تایوان بهتر و با کیفیت تر می باشد.

علاوه براین زمانیکه مخزن ذخیره آب تصفیه پر میگردد و فشار آب در دستگاه بالا میرود ، سوییچ فشار بالا با نام اختصاری  High pressure عمل کرده و باعث خاموشی دستگاه میگردد. در زمانیکه از شیر برداشت ، به میزان چند لیوان آب تصفیه استفاده شود ، سوئیچ فشار بالا  ، عمل کرده و دستگاه تصفیه آب را روشن نموده تا کسری آب مخزن را تامین نماید.

سوئیچ فشار بالا (مهره ای)

سوئیچ فشار بالا (مهره ای) دستگاه تصفیه آب خانگی

همچنین متذکر میشوم که  دستگاه تصفیه آب برای حرکت آب با فشار بیشتر در بین فیلترها دارای پمپی کوچک میباشد . بعلت عدم افت فشار و نیز تامین فشار لازم برای فیلتر اصلی (ممبران) این پمپ تعبیه گردیده است. دستگاه برای تصفیه صحیح آب نیاز به فشاری بالغ بر 100psi تا 125 psiمیباشد  که این پمپ آنرا تامین میکند. دستگاه تصفیه آب علاوه بر پمپ ،دارای شیر برقی نیز میباشد که هنگام خاموش و روشن شدن دستگاه آب نیز قطع یا وصل میگردد.

پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

از شما تقاضا میکنم هنگام خرید این محصول به اطلاعات مندرج روی پمپ دقت فرمایید که در برخی دستگاهها فشار پمپ کمتر از 100 میباشد. این مسئله میتواند در دراز مدت ایجاد مشکل نماید و همچنین از بودن شیر برقی روی دستگاه اطمینان حاصل فرمایید .

شرح سایر قطعات و نحوه عملکرد آنها

همانطور که اشاره شد ، از بودن شیر برقی در دستگاه اطمینان حاصل نمایید. در برخی از دستگاههای موجود در بازار بجای شیربرقی از چهارراهی تقسیم آب استفاده شده است. چهارراهی تقسیم بعدا باعث اختلاط آب تصفیه و غیر تصفیه میگردد که هزینه های گزافی را بر گردن شما می اندازد .

چهارراهی تقسیم دستگاه تصفیه آب

قرار دادن چهارراه تقسیم  بجای شیربرقی باعث خروج آب در تمام شبانه روز از دستگاه میشود. هنگام خاموشی دستگاه ، آب حرکت کرده و به فاضلاب منتقل شده که خودبخود مصرف آب را بالا برده و باعث فرسایش فیلترها میگردد. اما وجود شیربرقی باعث میشود  زمانیکه دستگاه خاموش است راه آب نیز مسدود گردیده و جلوی هرز رفتن آب گرفته شود. اگر چهارراهی تقسیم ،روی دستگاه نباشد بهتر است. زیرا شیر برقی مدرن تر بوده و عملکرد بهتری ارائه می نماید.

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر بزقی بکار رفته در دستگاه تصفیه آب خانگی ، انواع و مدل های متفاوتی دارد. همچنین جهت حرکت آب نیز روی آنها درج گردیده است. شیر برقی هایی که ساخت تایوان میباشند ، عموما کیفیت بهتری دارند و در عملکرد دستگاه بی تاثیر نمی باشند. از دلایل خرابی شیربرقی ، نشتی آب از آن و عمل نکردن (باز و بسته نشدن) میتوان نام برد.

انواع شیر برقی دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع شیر برقی دستگاه تصفیه آب خانگی

آب شهری توسط یک سراهی استیل و شیر کرومه (موجود در پکیج نصبی) بسمت دستگاه منتقل میشود.  سراهی و شیر کرومه قبل از شیرآبسرد آشپزخانه (شیرمخروط یا شیر پسیوار) بر روی سیستم لوله کشی منزل نصب میشوند.

 آب شهری وارد دستگاه  شده و پس از عبور از تک تک فیلترها و تصفیه شدن ، وارد مخزن ذخیره میشود . هنگامیکه مخزن پر میشود دستگاه توسط سوییچ فشار بالا خاموش میگردد . زمانیکه شما به اندازه یک پارچ آب از شیر مخصوص تصفیه که روی سینگ ظرفشویی نصب شده برداشت میکنید ، دستگاه روشن شده و کسری آب مخزن را تامین مینماید .در این حالت دستگاه متناسب با میزان مصرف کم و زیاد شما عمل فیلتراسیون و تصفیه را انجام میدهد .

سوئیچ فشار بالا (فیتینگی)

سوئیچ فشار بالا دستگاه تصفیه آب (مدل فیتینگی)

سوئیچ فشار بالا در 2نوع با اتصال فیتینگی یا مهره ای موجود میباشد. رنگ سوئیچ نیز در دستگاه تصفیه آب میتواند سیاه ، سفید و یا طوسی  باشد.

مخزن ذخیره آب دستگاه از جنس فایبر گلاس (و یا فلزی که داخل آن پوشش استیل دارد) بوده و تحت فشار میباشد .منبع آب توانایی ذخیره 10تا12لیتر آب  تصفیه شده را دارد . برخی دستگاهها دارای مخزن 9 یا 6 لیتری نیزمیباشند که میتوانند در طول روز بر اساس نیاز مشتری چندین بار پر و خالی شوند.

مخزن ذخیره آب تصفیه (مدل فایبر)

مخزن ذخیره آب تصفیه (مدل فایبر) دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که اشاره کردیم ، مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب خانگی دارای سایز و مدلهای متفاوت میباشد که در قیمت تمام شده دستگاه بی تاثیر نمی باشد.

منبع ذخیره آب تصفیه (مدل فلزی)

منبع ذخیره آب تصفیه (مدل فلزی) دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی در شرایط ایده آل و واقعی(نه آزمایشگاهی)، توانایی تولید 100لیتر آب تصفیه شده در شبانه روز ( 24ساعت) را دارا میباشد . این میزان بسته به نوع و جنس آب متغیر بوده و میزان حداقلی آن میباشد . تولید آب تصفیه توسط دستگاه تصفیه آب خانگی در صورت نیازمشتری به آب بیشتر میتواند افزایش یابد. ما میتوانیم توسط  ارتقاء دادن فیلتر اصلی ، ظرفیت تولید را به 150یا200لیتردر شبانه روز برای مصرف خانگی  یا اداری  افزایش دهیم.

همانطور که اشاره شد دستگاه تصفیه آب خانگی دارای5یا6 مرحله فیلتر بوده که هر کدام از آنها وظیفه ای دارند . نوع عملکرد و جنس فیلترها متفاوت است که بسته به نوع  و کارایی شان ، زمان تعویض فیلتر و نوسازی آنها متفاوت میباشد.

در ادامه به  توضیح و شرح کامل آنها و نحوه عملکرد و زمان تعویض فیلترها  میپردازیم. پس با ما تا انتها ی مطلب همراه باشید .

فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6مرحله ای خانگی

در این قسمت از مقاله به شرح کامل فیلترهای تصفیه آب میپردازیم . در ادامه متوجه خواهید شد  که

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

پیش فیلتر های دستگاه تصفیه آب

نام عمومی و اختصاری (فنی) آنها چیست ؟

 نحوه عملکرد و پالایش آنها چگونه است ؟

 از چه موادی ساخته و تشکیل  شده اند ؟

 چه تفاوت هایی در نمونه مشابه با یکدیگر دارند ؟

علت تنوع قیمت فیلترها برای چیست ؟

 و کیفیت آنها  را از کجا و چگونه تشخیص دهیم تا بهترین و با کیفیت ترین فیلتر را برای دستگاه تصفیه آب خود انتخاب نماییم.

فیلتر مرحله اول

 این فیلتر از جنس پلی پروپیلن فشرده بوده و نام فنی آن  “فیلتر p.p به قطر 5 میکرون”  میباشد .فیلتر مرحله اول توانایی جذب و پالایش ذرات به قطر 5میکرون را دارا میباشد.

این فیلتر همانند سرند(الک) ذرات درشت و به قطر 5 میکرون را از آب جدا مینماید. این ذرات در آب شامل گل و لای ، زنگ لوله ها ، ذرات ریز شن و ماسه بوده که این ذرات هنگام ترکیدگی لوله آب و یا فرسایش شبکه لوله کشی وارد آب میشوند.ذرات با قطر 5میکرون ایجاد مزاحمت واختلال در سیستم گوارشی بدن انسان مینمایند .

در مرحله اول و در فیلتر 5میکرون p.p ذرات گل ولای و شن و ماسه جذب میشوند.همچنین میزان این ذرات بستگی به آب مناطق مختلف  دارد . در برخی مناطق که بیشتر دچار ترکیدگی لوله میشوند میزان این ذرات بیشتر است . بنابراین فیلتر مرحله اول سریعتر کثیف میگردد و رنگ سفید آن به قهوه ای کم رنگ و سپس قهوه ای پر رنگ تغییر میابد . براین اساس زمان تعویض و نو سازی آن نیز در مناطق مختلف متفاوت میباشد.

هوزینگی که این فیلتر در آن قرار میگیرد در برخی دستگاهها بصورت شیشه ای بوده که میتوان فیلتر 5 میکرون را رویت نمود . زمان تعویض این فیلتر بر اساس ظاهرش قابل پیش بینی است. اگر هوزینگ این فیلتر مات (سفید) باشد باید آنرا توسط آچار هوزینگ فیلتر بازگشایی کرد و اگر بیش از حد دارای گل و لای شده آنرا تعویض کنیم .

در صورت عدم توجه به این فیلتر در دراز مدت میتواند به سایر فیلترها آسیب برساند .معمولا زمان تعویض این فیلتر از 2ماه تا 6 ماه تعیین شده است که بستگی به میزان مصرف  شما و کیفیت آب منطقه دارد. وزن (gr ) این فیلتر اصولا باید حدود 100گرم باشد که در نمونه های مشابه با وزنهای پایین تر و قیمت های کمتر نیز به بازار عرضه شده است. همچنین میزان فشردگی و تراکم لایه های این فیلتر نیز بسیار اهمیت دارد . لایه ها هرچه فشرده و سفت تر باشد کیفیت بهتری دارد و قطعا تنوع قیمت این فیلتر نیز بستگی به وزن و فشردگی آن متفاوت میباشد.

همچنین دقت نمایید که این فیلتر مجوزهای FDA , NSF را داشته باشد. فیلترهایی که این مجوز را دارند ، لوگوی مجوزها در پایین آنها چاپ میگردد.

فیلتر مرحله دوم

((ادامه مطلب بزودی منتشر خواهد شد.))

WhatsApp
Twitter
Email
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سبد خرید فروشگاه